2011
Position: 3rd.
In 2011 the A Grade finished 3rd under new A Grade Coach Ryan Struck losing the preliminary final in over time to Centrals. Although our season never really reached the great heights, the preliminary final game itself was a highlight for the 2011 season & maybe the best game of the year. The club won the Ken Jeffrey Award as best performed club.

• Club President: Gary Kernahan.
• B Grade Coach: Damian Bolitho.
• U18 Coach: Robert Laube.
• A Grade Best and Fairest: Brock Laube.
• B Grade Best and Fairest: Nathan Kerin.
• U18 Best and Fairest: Elijah Highfold.
 

2012

Position: 1st.
• South’s defeat Solly’s in the grand final, 15-8 (98) to 9-12 (66).
• Best Players: A. Margitich, M. Horner, R. Struck, B. Hurt, B. Laube, S. Brusnahan.
• B Grade Grand Final; South’s lose to Risdon, 10-6 (66) to 14-6 (90).
• B Grade Best and Fairest: Tim Amos.
• U18 Grand Final: South’s lose to Risdon 8-5 (53) to 14-7 (91).
• U18 Best and Fairest: Slade Laubem.
• Club President: Gary Kernahan
• A Grade Coach: Peter Rivers.
• B Grade Coach: Damian Bolitho.
• U18 Coach: Robert Laube 

We will remember and cherish the memories of the Southies who unfortunately left us in 2012.
Condolences to their family. May the rest peacefully.

• Joyce Phillips- Life member and Guernsey Cleaner for over 25 years.
• Joe Phillips- Trainer and assistant Guernsey Cleaner 25 years.
• Kath Henderson- Ladies Committee many years.
• Faye Applebee- Ladies Committee many years.
• Max Chynoweth- A Grade Coach and 1964 premiership player.
• Harry Kernahan- South Colts, Glenelg and SA representative and long term Glenelg administrator.

2013
Position: 5th.
• U18 win grand final defeating Port by 2 goals.
• The club did not have a good year in both the A Grade and B grade, both finishing 5th on the ladder at the end of the minor round.
• Club President: Gary Kernahan.
• A Grade Coach: Peter Rivers.
• B Grade Coach: Damian Bolitho.
• U18 Coach: Adam Grantham.

2014
Position: 3rd.
• Club President: Gary Kernahan.
• A Grade Coach: Cameron Redden.
• B Grade Coach: Damian Bolitho.
• U18 Coach: Craig Ritter.

A Grade Awards:
• Best and Fairest: Mark Horner.
• Best Team Man: Brock Laube.
• Best First Year Player: Nathan Paige.
• Most Consistent: Mark Horner.
• Club Leading Goal Kicker: Caleb Ritter.
• Most Dedicated: Dylan Barnett.

B Grade Awards:
• Best and Fairest: Adam Di Paulo.
• Best Team Man: Chris Grantham.
• Most Dedicated: Andrew Willis.
• Most Valuable Player: Lucas Bendessi.

2015
Position: 4th.
• The season was eagerly anticipated due largely to the relocation of the Club to the Central Oval.
• After an injury plagued year South’s make the finals but lose to West Augusta in the 1st semi final by 22 points.
• B Grade defeat season undefeated Lions to win the premiership in a great match that made the club proud.
• Trent Ritter, Harry Holland, Challan Stuart, Dareyan Solomon, Aziel Stuart and Dylan Barnett were picked in the SGL team to play against Whyalla.
• Michael Kerin won the Club Person of the year for his dedicated work on the football committee over the years.
• Club President: Gary Kernahan.
• B Grade Coach: Shane Kennedy
• U18 Coach: Craig Ritter

A Grade Awards:
• Best and Fairest: Brock Laube
• Best Team Man: Brock Laube.
• Best First Year Player: Billy Jo Martin
• Most Consistent: Daniel Roach.
• Most Dedicated: Dylan Barnett.
• Leading Goal Kicker: Tom Carling (49 goal).

B Grade Awards:
• Best and Fairest: Marcus Gill.
• Most Dedicated: Tim Amos.
• Most Valuable: Daniel Glass

2016
Position: 1st
• A Grade won grand final against West Augusta.
• Club President: Shane Kennedy
• A Grade Coach: James Boles.
• U18’s team, coached by Craig Ritter did missed out on the finals,  although several U18 players were pulled up to play A Grade. Although a young side, the team did well to compete as they did and the credit goes to Ritts for coaching these young men whp are the future of our club. Ritts decided not not to continue coaching after 21 years involved in the club’s junior coaching program. This is a fantastic effort by the well deserved Life Member, mentor and coach to many junior footballers who have continued on to higher levels, winning premierships and some even representing the SANFL and AFL.
• B Grade Coach: Anthony Anno.
• B Grade made the gran
• Brian Shillabeer and Shane Kennedy were both awarded SGL Life Memberships.

A Grade Awards:
• Best and Fairest: Matt Downey.
• Best Team Man; Caleb Ritter
• Best First Year Player: Dylan Barnett.
• Most Consistent: Marcus Kerin.
• Leading Goal Kicker: Brendon Colson.

B Grade Awards:
• Best and Fairest: Ryan Stuck.
• Best Team Man: Ryan Stuck.
• Most Dedicated: Jack Magarey.
• Most Valuable: Tyrone Waye

• Club Person Of The Year: Judith and Allan Barnett
• Adam Grantham was awarded SAFC Life Membership.

2017
Position: 1st
Another successful year this for South’s with the A Grade winning their second premiership in a row.
B Grade lost the grand final to Solly’s in a terribly windy day that effected all aspects of the game
• Club President: Shane Kennedy.
• A Grade Coach: James Boles.
• B Grade Coach: Marcus Gill.
• U18 Coach: Anthony Everett
• A Grade Best and Fairest: Matt Downey.
• B Grade Best and Fairest: Jack Magarey.

2018
Position: 1st
• A Grade went undefeated throughout the season and won their third consecutive premiership against Solly’s 19-10 (124) to 9-9 (63)
• B Grade only lost game for the season, they were defeated by Lions who they then went on to to win the grand final against 9-9 (63) to 6-4 (40)
• Club President: Michael Kerin.
• A Grade Coach: James Boles
• B Grade Coach: Marcus Gill
• U18 Coach: Anthony Everett
• A Grade Best and Fairest: Aziel Stuart
• B Grade Best and Fairest: Daniel Dohnt.

2019
Position: 1st
• A Grade easily made their way to the Grand Final and went through to win their fourth consecutive premiership against Sollies 11-11 (77) to 5-13 (43)
• B Grade didn’t make it to the grand final this year
• Club President: Michael Kerin
• A Grade Coach: James Boles
• B Grade Coach: Marcus Gill
• A Grade Best and Fairest: Kriston Thompson
• B Grade Best and Fairest: Dylan Barnett

 
 

2011 UNDER 15'S SGL GRANDFINAL

2012 SGL GRANDFINAL - SOUTHS v SOLLIES

2013 SGL U18'S GRAND FINAL - SOUTHS v PORT